DKBRch Canel Og DKBRCH, DKUCH, DKJCH Englyst Canel

Canel var den første Brugschampion i Danmark og må siges at have haft afgørende betydning for den fremgang den Irske Setter har haft siden starten firserne. Det var med Canel at den nye æra startede godt hjulpet af en meget kompetent hundefører og ligeså kompetent formand for DISK, Jørgen Jensen. Jørgen's arbejde med den Irske Setter har været uvurderlig betydning for den Irske setter's fremgang de sidste 3-4 årtier.

Englyst Canel kom til i slutningen af1990'erne og er til dato en af de mest stilrene hunde vi har haft. Canel er den 2. mest vindende IS gennem tiderne

 

Jaffa

INTFCH, DKBRCH, SeJCH, DKJCH Lohmann's Jaffa

Jaffa er den mest vindende IS gennem tiderne. Jaffa's stabillitet var helt enestående og hendes afkom bliver spændende at følge i fremtiden

 
 Ibber

Ibber

DKBrCH, DKJCH IBBER

Ibber har haft stor betydning for den Irske setter i Danmark. Med den karismatiske Tony som ejer og fører, har den samme med Jaffa været med til at hæve baren for den irske setter og placerer den irske setter som en race man kigger på når konkurrenter på høj status prøver skulle identifiseres. Ibber er den 3. mest vidende Irsk setter gennem tiderne og det bliver ligeledes spændende at følge Ibber's afkom i fremtiden

2018    DKUCH,SEUCH,DKJCHS Settermosen Casablanca   Christina Bak
2018    DKUCH,SEUCH        Settermosen Casablanca   Christina Bak
2018    DKUCH              Vilslev Zoe              Flemming Vilslev 
2018    DKUCH,SUCH         Yobbo's Calle            Christina BAk
2017    DKJCH,DKBRCH       Kirstinekjær´s D Eddie   Gunnar Jensen
2017    DKJCH              Settermosen Charites Frank Krøyer
2017    DKUCH            Settermosen Casablanca Søren Sus Andersen
2017    DKJCH,DKBRCH    Red Garlic's Red Pepper Brian Krog
2016    DKJCH           Red Garlic's Red Pepper Brian Krog
2016    DKUCH           Bjerkaasens BS-Siff     Heidi Nørgørgard Jensen
2016    DKJCH,SEUCH,DKUCH;DKBRCH    Kragereden Maggie   Christina Bak
2015    DKJCH,SEUCH,DKUCH   Kragereden Maggie   Christina Bak
2015    DKJCH           Mårup Cato              Per Pedersen
2015    DKJCH           Kirstinekjær´s D Eddie  Gunnar Jensen
2015    DKJCH,DKUCH     Mårup Storm             Søren Gottfredsen
2015    DKJCH           Red Garlic Onion Mix    Ole Emde Schmidt
2015    SEUCH,DKUCH     Kragereden Maggie       Christina Bak
2015    DKJCH           Vilslevs Kari           Flemming Vilslev Knudsen
2015    DKUCH           Mårup Storm             Søren Gottfredsen
2015    SUCH            Krageredens Maggie      Christina Bak
2015    DKUCH           Mårup Storm             Søren Gottfredsen
2014    JCH             Vilslev Josefine        Flemming Vilslev Knudsen
2014    UCH             Krageredens Maggie      Kent Madsen
2014    UCH             Mårup Messi             Per Pedersen
2013    JCH             Unika                   Lene Knudsen
2013    JCH             Mårup Messi             Per Pedersen
2013    JCH             Erica                   Ulrik Kjærsgaard
2013    JCH             Kiwi Lines Kokus        Jan Lorentzen
2012    UCH             Erica                   Ulrik Kjærsgaard
2011    JCH             Rødrypas Riders of the Storm Jan Justesen
2010    INTFTCH, SJCH,DKBRCH,DKJCH. Lohmann´s Jaffa Frank Krøyer
2009    SJCH,BRCH,JCH   Lohmann´s Jaffa         Frank Krøyer
2008    SJCH,BRCH,DKJCH Ibber                   Tony Andersen
2008    JCH             Klippeøen´s C Tjako     Per Pedersen
2008    JCH             Lohmann´s Jaffa         Frank Krøyer
2008    JCH             Skovlykkes Hilti        Erling Christensen
2006    UCH             Sprinter                Per Åedersen
2006    JCH             Tilde                   Ole Schmidt
2005    UCH,BRCH,JCH    Englyst Canel           Jørgen Jensen
2005    JCH             Ibber                   Tony Andersen
2004    JCH             Trix                    Alex Røge Hermansen
2004    JCH             Flanny                  Kim Jacobsen
2004    JCH             Mårup Skot              Ulrik Kjærsgaard
2004    JCH             Griffit                 Susanne Schmidt
2004    JCH             Sheantullagh Glenn      Torben Reese
2003    UCH,BRCH        Englyst Canel           Jørgen Jensen
2003    UCH             Setterly Carlo          Leif Hermann
2003    UCH             Greif                   Helge Knudsen
2002    JCH             Senti                   Allan Bak Jensen
2002    JCH             Klippeøens Pri          Knud Erik Andersen
2001    UCH,JCH,BRCH    Klippeøens Riff         Torben Reese
2001    JCH, BRCH       Futte Whitefood         Hugo Pedersen
2001    JCH             Thydalens H. Thunderboomer  Jan Justesen
2000    SCH,DKUCH       Chutney                 Jan Lorentsen
2000    UCH,JCH         Klippeøens Riff         Torben Reese
2000    JCH             Kristinekærs Vax        Sven  Aage Jensen   
2000    JCH             Setterly Aldo           Leif Hermann
2000    UCH             Englyst Canel           Jørgen Jensen
1999    JCH             Futte Whitefoot         Hugo Pedersen
1999    UCH             Chutney                 Jan Lorentzen
1999    UCH             Tenna                   Søren Nielsen
1998    JCH             Tilde                   Erik Marker
1998    JCH             Paw                     Ulrik Kjærsgaard
1998    UCH             Livalines Ticco         Erling Juul Jensen
1997    JCH             Sandi                   Leif Hermann
1997    JCH             Sita                    Per Pedersen
1996    UCH             Skovlykkes Bine         Erling Christensen
1995    JCH             Thess                   Kim Jacobsen
1995    JCH             Englyst Ditte           Arne Englyst
1994    JCH             Tess                    Ole Schmidt
1994    JCH             Senta                   Leif Hermann
1992    UCH             Tuula                   Jørgen Jensen
1992    JCH             Nelly                   John Skovgård Nielsen
1992    JCH             Ditte                   Kent Madsen
1991    JCH             Jackie                  Lars Schmidt
1990    JCH             Maj                     Tommy Pedersen
1989    SF,DHUCH        Trille                  Steve Fairhurst
1989    UCH             Nix                     Niels Kvist
1989    JCH             Clarissa                Kim Ragborg
1987    UCH             Rosty                   Flemming Vilslev
1985    BRCH **         Canel                   Jørgen Jensen
1985    UCH             Lady                    Haakon F Jensen
1981    UCH             Havdrup Sief            Palle Krag
1975    UCH             Trold                   Niels Nielsen
1975    UCH             Lindballes Dolly        Harry Madsen
1965    UCH             Dannerhøjs Nille        K A Christensen
1965    UCH             Ponto                   Niels Nielsen
1964    UCH             Højrups Britta          Ove Pedersen
1956    DKUCH,SUCH,NUCH Tåssebergs Inka         Holger Nerlin
1955    UCH             Dannerhøjs Puk          Grusgaard Thykjær
1954    UCH             Kongsnæs Ray            S.A. Tetzlaff
1952    UCH             Vita af Elinor          ?
1948    UCH             Gisa                    ?
1948    UCH             Flaks                   ?
1948    UCH             Knold II                ?
1948    UCH             Hedegårdens Ulla        Lars H. Rahbek
1947    UCH             Lyngmarkens Fox         K.A.Christiansen
1943    UCH             Elinor                  ?
1938    UCH             Lyngmarkens Ray         S.A. Tetzlaff
1937    UCH             Evadals Ross            ?
1936    UCH             Evadals Fellow          V.E. Porsdal