Proportioner: UKK ( unghunde konkurrence klasse) er for hunde der har opnået en 1.Pr. UK fra dagen efter DISK hovedprøve det foregående år til og med den dato hvor UKK afholdes i det pågældende år og som på dagen ikke er fyldt 2 år. Der bliver hovedsagligt lagt vægt på fart, søg og stil. Den blev afholdt første gang i 1984

 

2018 Red Garli's Ingefæra - Agneta Andersson

2017 Vilslev Nilsson (Vilslev Josefine – Red Garlic´s Red Pepper) – Heike Sporleder

2016 Bjerkaasen's Bs-Siff ( Bjerkaasen'd Et-Erte Berte - Rosenlia's Shadow) - Heidi Nørgaard Jensen

2015 Mårups Felix ( Mårup Klip - Rosendales Sam) - Erik Rimmen

2014 Settermosen Bill ( Settermosen Alba - Erin Von Kappelnfad) - Helge Knudsen

2013 Mårup Cato ( Mårup Klip - Rosendales Sam) - Per Pedersen

2012 Ikke uddelt

2011 Erika (Askedalen's Bonni - Klippeøen's C.Tjako) - Ulrik Kjærsgaard

2010 Ikke uddelt

2009 Fenja (Douedal's Kyra - Ibber) - Palle Krag

2008 Skovlykkes Sille ( Skovlykkes Donna - Rosendales Sam)

2007 Rødrypas Storm (Reppeåsen's Louis - Rødrypa's Athene) - Jan justensen

2006 Fighter (Chili - Sprinter) - Helge Knudsen

2005 Chili (Englyst Canel - Sheantullagh Glenn) - Jørgen Jensen

2004 Rosendales Frida ( Rosendales Diana - Klippeøen's Riff) - Helge Knudsen

2003 Indi (Tessa - Lippeøen's Riff) - Ole Halberg

2002 Sprinter ( Greif - Sita) - Per Pedersen 

2001 Ikke uddelt

2000 Vestklit Raf (Vestklit Laika - Vestklit Baler) - Erling Jensen 

1999 Saintgermant (Heidi - Chutney) - Kent Madsen

1998 Skovlykkes Chika (Zita - Janäs Arrac) - Erling Christensen

1997 Klippeøens Riff (Tilde - Englyst Valdi) - Torben Reese

1996 Mårups Dodo ( Line - Janås Arrac) Erik K. Andersen

1995 Mårups Pri ( Dina - Cheer) Erik K. Andersen

1994 Skovlykkes Bine (Zita - Lupi) Erling Christensen

1993 Rex (Pandi - Nix) Kay-Viggo Kræfting

1992 Rex (Pandi - Nix) Kay-Viggo Kræfting

1991 Dina ( Englyst Cacha – Nix) Gunnar Jensen

1990 Lap (Line - Tjak) - Erik K. Andersen

1989 Maj ( Vestklit Gry - Thor) - Tommy Pedersen

1988 Ikke uddelt 

1987 Ikke uddelt

1986 Vestklit Zentha ( Vestklit Saga III - Balder)

1985 Vika ( Smut - Rico ) - Vagn Rasmussen

1984 Chateau (Canel - Luffe) - Jørgen Jensen