Vinder Af DISK Hovedprøve Unghunde

Proportioner: Pokalen bliver tildelt den bedste unghund på DISK Hovedprøve der har fået 1. Pr. i unghunde klasse. Hunde der har opnået1 Pr. UK fredag og/eller lørdag matcher mod hinanden lørdag eftermiddag. Der bliver hovedsagligt lagt vægt på fart, søg og stil.

 

2018 Red Garli's Ingefæra - Agneta Andersson

2017 Vilslev Nilsson (Vilslev Josefine – Red Garlic´s Red Pepper) – Heike Sporleder

2016 Settermosen Charites ( Settermosen Alba - Apache des sorcieres du sancy) - Frank Krøyer

2015 Bomstærk Snelley G ( Essex - Red Garlic's Red Onion Mix) - Per Christoffersen

2014 Settermosen Bill ( Settermosen Alba - Erin vn Kappelnfad) - Helge Knudsen

2013 Mårup Cato (Mårup Klip - Rosendales Sam) - Per Pedersen

2012 Vorrehøjs Gyros ( Freja - Kiwi Line's Citrus) - Jørgen Jensen

2011 Erica ( Askedalen's Bonni - Klippeøen's C Tjacko) - Ulrik Kjærsgaard

2010 Essex ( Klippeøen's Bimbo - Bess) - Ole Schmidt

2009 Kragereden's Fenja ( Douedal's Kyra - Ibber) - Palle Krag

2008 Yobbos' Bitten ( Rosendales Frida - Duggas Bjärven) - Helge Knudsen

2007 Rødrypa's Rider on the Storm (Rødrypa's Athene - Reppeåsen's Louis) - Jan Justesen

2006 Askedalen's Bonni (Irskesjøen's Nix - Lyngstua' s Millinium Polka) - Ulrik Kjærsgård

2005 Chiss ( Englyst Canel - Sheantullagh Glenn) - Flemming Vilslev

2004 Klippeøen's C Sill ( Klippeøen's Bett - Sprinter) - Erik Rimmen

2003 Indi ( Tessa - Klippeøen's Riff ) - Ole Halberg

2002 Turbo Tim (Tenna - Paw) - Søren Nielsen

2001 Ikke uddelt

2000 Vestklit Raf ( Vestklit laika - Vestklit Balder) - Erling Jensen

1999 Saintgerman ( Heidi - Chutney) - Kent Madsen

1998 Tessa (Tess - Eldo) - ( PER P.  er det ikke en fejl)

1997 Frida ( Livalines Futte whitefoot - Tjak) - Kim Stoltze

1996 Ikke uddelt

1995 Mårup Mys (Dina - Cheer) - Erik K. Andersen

1994 Nana ( Line - Cheer) - Erik K. Andersen

1993 Ikke uddelt 

1992 Rex ( Pandi - Nix) - Kay-Viggo Kræfting

1991 Cheer ( Clarissa - Lasse) - Ole Pedersen

1990 Liva ( Line - Tjak) - Søren Hansen

1989 Tjak ( Englyst Cacha - Tøk) - Erik K. Andersen

1988 Ikke uddelt 

1987 Ikke uddelt 

1986 Rosendales Randi ( Mounruad Meteor - Janäs Nick) - Harry Madsen

1985 Vika ( Smut - Rico) - Vagn Rasmussen

1984 Chateau (Canel - Luff) - Jørgen Jensen

1983 Saida ( Rosendales Gry - Penna) - Per Kortegård

1982 Starlight (Lindballe's Sputnik - Lasse) - Kent Madsen

1981 Ikke uddelt 

1980 Cita (Chic - Major) - John Skovgaard Nielsen

1979 Ponto ( Linda - Lindballes Gin) K. B. Andersen

1978 Rosendales Gorm (Rosendales Lis - Mounrud Grateful) - Harry West Jensen

1977 Ikke uddelt 

1976 Lindballes Bonnie ( Nelli - Lindballes Gin) - Harry Madsen

1975 Englyst Skipper (                ) Arne Englyst

1974 Lindballes Pernille (           ) - Harry Madsen

1973 Katja (                  ) - Gunnar Brogaard

1972 Ikke uddelt

1971 Lindballes Dolly ( Britt - Hvissinges Ricko) - Harry Madsen