Markprøve Resultater 2017

Denne side vil blive opdateret ugentlig. Check også Facebook da den bliver opdateret oftere

 Tyson kvitterede flot med en 1. pr. UK på årets sidste prøve

Tyson kvitterede flot med en 1. pr. UK på årets sidste prøve

Åben klasse ved Vildbjerg

1. Pr. UK Tyson v./ Per Pedersen


Hermed blev Siff Dansk Jagt Champion - Stort tillykke fra DISK 

Brugsklasse ved Tønder 29. Oktober

1.Pr. BK Bjerkaasen's Siff v/. Heidi Nørgård Jensen 

Flemming førte flot Siff til en 3. Vinder og Tinka til 1. Vinder M. CACIT. Han er eminent til at fører og træne sine "lånehunde":-)

Vinder klasse ved Terkelsbøl 24. Oktober 2017

3. Vinder Bjerkaasen's Siff V/ Heidi Nørgård Jensen. Fører Fleming Fille Sørensen


Loustic siger "er du tilfreds far" :-)

Vinderklasse På Tuse Næs d. 21. Oktober 2017

2. Vinder Loustic des Demons de Gergovie v./Ole Schmidt


Den tredie 1. Pr. UK til Nemo i år 

FJDs prøve ved Otterup 18. Oktober 2017

1. Pr. UK. Vilslev Nemo v/Erling Christensen


Per Pedersen med Mårup's Cato som 4. Vinder 

DKK Vinderklasse ved Hejnsvig d. 7. Oktober 2017.

4. Vinder - Mårups Cato v/ Per Pedersen


Gunnar, Frank og Brian med 3 placerede hunde af 5 mulige. Charites var kvalificeret til DM - nu er Eddie og Pepper det også. Med 1. Vinderen blev Kirstinekjærs Eddie ny Dansk Brugs Champion 

Den 5. Vinderprøve ved Liselund d. 6. Oktober 2017

1. Vinder m. CK Kirstinekjærs Eddie

2. Vinder m. CK Settermosen Charites

4. Vinder Red Garlic's Red Pepper


Per Christoffersen og Ole Schmidt sammen med Dommer Claus Raa hauge

Brugsklasse på Lolland d. 27. september 2017

1. Pr. Brugsklasse - Loustic des Demons de Gergovie

1. Pr. Brugsklasse - Bomstærk Snelley

 

De glade Vindere efter en fantastisk god prøve arrangeret af Prøveleder Allan Bredsgård

DISK Vinderklasse ved Terkelsbøl 23. September 2017

1. Vinder m/HP Bjerkaasens Bs-Siff v/Heidi Nørgaard Jensen
2. Vinder m/HP Settermosen Charites v/Frank Krøyer
3. Vinder m/HP Vilslevs Ready to take off v/ Jan Justesen
4. Vinder m/HP Krageredens Maggie v/Christina Bak
5. Vinder Kirstinekjærs D Eddie v/Gunnar Jensen


Loustic med Ole Schmidt og Settermsoen Charites med Frank Krøyer 

Brugsprøve Liselund d. 22 September

2. Pr. Brugsklasse - Loustic des Demons de Gergovie

2. Pr. Brugsklasse - Settermosen Charites


Frank Krøyer med Settermosen Charites 

Brugsprøve Lolland d. 21. September 2017

1. Pr. Brugsklasse Settermosen Charites

 


John og Brian viste IS flaget ved Egemark 

D. 17 September 2017 Brugsklasse ved Egemarke 

1. Pr. ÅK Yobbo's Calle

2. Pr. ÅK Red Garlic Red Pebber


Efter en lille pause i præmiehøsten er Erik Marker på banen igen - Velkommen tilbage og tillykke;.)

D. 10 September FJD Bornholm UK/AK

2. Pr. ÅK. Mårups Ronja


Vilslev Nemo med Erling Christensen starter hvor de sluttede foråret

FJD FYN d. 10. September - UK/AK

1. Pr. UK. Vilslevs Nemo


Louatic og Kiwi - med deres stolte ejere: Ole Schmidt og Jan Lorentzen

FJD Haslev d. 9. September 2017 - UK/ÅK

2. Pr. ÅK - Loustic des Demons de Gergovie

2. Pr. UK - Kiwiline's Kiwi


Tyson med ejer og fører Per Pedersen

DJ Vildbjerg 3. September 2017- UK / ÅK

1. Pr. UK - Tyson


 Loustic des Demons de Gergovie med ejer og fører Ole Schmidt

DJ Tuse Næs 3. September 2017 - UK/AK

1. Pr. ÅK - Loustic des Demons de Gergovie

2. Pr. ÅK - Bertha


Endnu en flot præstation fra Pepper og Eddie på dette år Forårs DM

DKK Mesterskabsprøve 9. April. 2017 

2. Vinder Red Garlic's Red Pepper

6. Vinder Kirstinekjær's Eddie


Vilslev's Zoe med sin anden VK placering på 2 dage

DKK vinderklasse ved VildbjerG d. 4. April

4. Vinder  Vilslev Zoe - Flemming Vilslev


Tillyke til alle vinderne og alle de præmierede

Lia vom Kapellenpfad

Vilslev Nilsson

Dansk Irsksetter Klub Hovedprøve den 31. MArts - 2. April

DISK VinderKlasse

1. Vinder m/HP Diana v/Sarah Jensen
2. Vinder m/HP Kirstinekjærs Eddie m/HP v/Gunnar Jensen
3. Vinder Settermosen Chantal v/John Skovgaard
4. Vinder Settermosen Charites v/Frank Krøyer
5. Vinder Red Garlics Red Pepper v/Brian Krogh
6. Vinder Vilslev Zoe v/Flemming Vilslev

 

Åben Klasse

1. Pr. Lia vom Kapellenpfad - Heike Sporleder 

1. Pr. Melsgård's R. Ahtena (ES) - Jane Vilslev Mortensen

1. Pr. Vilslev Zoe - Flemming Vilslev 

2. Pr. Settermosen Charites - Frank Krøyer

2. Pr. Krageredens Maggie - Christina Bak

3. Pr. Sika - Hans Gjørslin

 

Unghunde klasse

1. Pr.  Mille - Lars Harboe 

1. Pr. Vilslev Nilsson - Heike Spoleder

1. Pr.  Luxor de la Hetraie de Poupre - Frank Krøyer 

2. Pr. Tyson - Per Pedersen


God weekend for John og Helge på "hjemmebane" :-)

Dansk Engelsk Setter Hovedprøve den 31. Marts -2. April.

1. Pr. ÅK Settermosen Chantal - John Skovgård

1. Pr. ÅK Settermosen Bill - Helge Knudsen 


Brian og Pepper fortsætter den nærmest uendelige række af sejre og placeringer 

DKK Internationale vinderklasse i Bramming d. 29. Marts 2017

3. Vinder Red Garlic's Red Pepper - Brian Krogh


Bertha som hvalp

Dansk Gordon Setter hovedprøve 24-27 Marts 

1. Pr. ÅK Bertha: Claus Olsen

2. Pr. UK  Kiwilines Kiwi – Jan Lorentsen 

 

 


Dansk Breton Klub's Hovedprøve d. 25. MArts 2017

1. Pr. ÅK Janås Inga-Lill


Diana i fuld stræk

Dansk Pointer Klub Hovedprøve 25. Marts 2017

1. Pr. ÅK Diana: Sarah Cecelie Jensen


Endnu en 1 pr. til Vilslev's Zoe og Flemming 

Danmarks Jægerforbund - Ballum d. 22 marts 2017

1. Pr. UK Vilslev Zoe - Flemming Vilslev


Endnu en sejr til Pepper og Brian 

Danmarks Jægerforbund - Vinderklasse Tuse Næs d. 22. Marts 2017

1. Vinder med CACIT Red Garlic's Red Pepper - Brian Krog


Maggie og Christina blandt de 5 andre vindere

DKK Internationale Vinderklasse ved Vordingborg d. 20 Marts 2017

5. Vinder Krageredens Maggie  - Christina Bak


DJ UK/ÅK - Hagested Gislinge d. 19. marts 2017

2. Pr. ÅK Norrlands Guidens Top Speed


Desværre ingen vinder placering til en IS på dette års Derby

Dansk Jagthunde Derby d. 17,18 Markt 2017

1. Pr. UK Settermosen Charites - Frank Krøyer

2. Pr. UK Vilslev Zoe - Flemming Vilslev 

2. Pr. UK Loustic des Demons de Gergovie - Ole Schmidt


FJDs Sydsjællandske prøve ved Haslev D. 11. Marts

1. Pr. UK Kiwilines Kiwi - Jan Lorentzen 


Det er ikke hvert år vi kan levere 1. og 2. vinderen på en så stor prøve 

Vinderklasse på Schackenborg d. 15 Marts 2017

Vinderklassen på Schackenborg er kendt som en af de største og mest ærefulde at vinde. At vi har både 1. Vinderen og 2. Vinderen er helt exceptionelt.  

1. Vinder med CACIT Bjerkaasens Bs- Siff;  Ejer og Fører: Heidi Nørgaard Jensen

2. Vinder Mårups Storm med HP Ejer of Fører Søren Godtfredsen


John Bak skutter sig i forårs kulden sammen med Ronja 

 FJD-prøven ved Holbæk d. 12. marts 2017:

2. Pr. ÅK Ronja ; Fører John Bak. Ejer: Helle Høst


Vilslev's Zoe fortsætter den imponerende præmiehøst fra efteråret

FJDs Nordjyske prøve ved Gl. Toftegaard 11. Marts 2017

1. Pr. UK Vilslev Zoe: Flemming Vilslev


Vilslev Nemo

FJD - MidtFyn 11. MArts 2017

1. Pr. UK Vilslev Nemo; Ejer og Fører: Erling Christensen


Heidi er ikke til at stoppe - endnu en 1. PR AK til hende og Siff

DJ prøve i Thy 13. MArts 2017

1. Pr. ÅK Bjeraasens Bs-Siff, Ejer og Fører: Heidi Nørgaard Jensen


Berta som hvalp

FJDs Sydjyske prøve ved Bramming 12. Marts 2017

 

1. Pr. ÅK Berta Ejer og Fører: Claus Olsen