Vinder Af DISK Hovedprøve Åben Klasse

Proportioner: Pokalen bliver tildelt den bedste Åben klasse hund på DISK Hovedprøve der har fået 1. Pr. i Åben klasse. Hunde der har opnået1 Pr. ÅK fredag og/eller lørdag matcher mod hinanden lørdag eftermiddag. Der bliver hovedsagligt lagt vægt på fart, søg og stil.

2018 Ikke tildelt

2017 Vilslev's Zoe ( Vilslev's Josefine - Erin Vom Kapellenphad)

2016 Kragereden's Maggie (Duoedal's Kyra - Ibber) - Christina Bak

2015 Armani Vom Westmünsterland (Nero von Royal - You Too vom Westmünsterland) - Michael Boeing ( Tyskland)

2014 Vilslev Kari ( Chiss - Erin Vom Kappelenpfad) - Flemming Vilslev

2013 Red Garlic's red Onion Mix ( Red Garlic's Epixe - Vesper val de loue) - Ole Schmidt

2012 Kirstinekjær's Eddie ( Klippeøen's D.Donna - Östraby's Eire) - Gunnar Jensen

2011 Unika ( Flanny - Ibber) - Kim Jacobsen

2010 Unika ( Flanny - Ibber) - Kim Jacobsen

2009 Yobbo's Balder ( Rosendales Frida - Duggas B Bjärven) - Helge Knudsen

2008  Diva  (Chili – Vinsterens M`Garry- Gunnar Jensen

2007 Askedalen's Bonni (Irskesjøen's Nix - Lyngstua' s Millinium Polka) - Ulrik Kjærsgård

2006 Ibber ( Tessa - Klippeøen's Riff) - Tony Andersen

2005 Rosendales Frida (Rosendales Diana - Klippeøen's Riff) - Helge Knudsen

2004 Douedal's Kyra ( Kragereden Nitouche - Åsgjerdet's Fabian) - Palle Krag

2003 Setterly Carlo ( Sandi - Chutney) - Leif Herman

2002 Tydalen's H-Thunderboomer ( Tydalens Baluba -  "u S" O-Chico) - Jan justesen

2001 Disse ( Bett - Vestklit's Sachs) - Flemming Vilslev

2000 Klippeøens Pri – Tilde - Tjak K.E.Andersen ( Erik Rimmen)

1999 Irmuns May Micha (Medina - Mounruad Buckaneet) - Tommy Pedersen

1998 Pav ( Senta - Tjak) - Ulrik Kjærsgård

1997 Sandi ( Senta - Tjak)

1996 Clark ( May - Charly von Rolyal) - Flemming Vilslev

1995 Skovlykkes Bine (Zita - Lupi) - Erling Christensen

1994 Cato ( Clarissa - Lasse) - Per Christoffersen

1993 Senta (Havdrups Jette - Chit) - Leif Herman

1992 Småbergas Geysir ( Steinfossens Furie - Rødmuran ND kvint) - Palle Krag

1991 Senta (Havdrups Jette - Chit) - Leif Herman

1990 Jackie ( Englysts Cacha - Tøk) - Lars Schmidt

1989 Ingen præmieringer

1988 Vika ( Smut - Rico) - Vagn Rasmussen

1987 Tanja ( Ponto - Canel) - Jørgen Jemsen

1986 Cheri ( Englysts Chivas - Luffe) - Jens Chr. Nielsen

1985 Clarissa ( Canel - Luffe) - Kim Ragborg

1984 Ingen 1. Pr. ÅK

1983 Ingen 1. Pr. ÅK

1982 Fee von Royal (Mounruad Dahlia - Clontarf Nabrachmore) - Uwe Karstens

1981 Luffe ( Donna - Roll) - Finn Halling

1980 Ponto ( Linda - Lindballes Gin) - Karsten B. Pedersen

1979 Bess ( Aamosens Zitta - Elton) - Erik Marker

1978 Dannerhøjs Toke ( Dannerhøjs Olga - Wendover Dandy) Friedlev Larsen

1977 Sille ( Vestklit Bett - Rosendales Lasse) - Flemming Jensen

1976 Major ( Lindballes Rusto - Hvissinges Linda) - Jens Chr. Nielsen

1975 Pia (Sølvia - Selsøs Junker) - Vagn Rasmussen

1974 Højrups Heidi ( Højrups Rita - Rosendales Lasse) - Ludvig Nielsen

1973 Riff (Ulla- Vestklit Plæt) - Kjær Olsen