Her kan du følge den foreløbige Top 5 stilling i 2017. Stillingen er kun vejledende og den enkelte fører er selv ansvarlig for at indsende resulater der skal indgå i Dansk Irsk Setter klub's prestigefyldte titel som "Årets hund". Listen er opdateret d. 27.september 2017

Red Garlic's Red Pepper                 350

KirstineKjærs Eddie                         310

Bjerkaasens Bs-Siff                          245

Settermosen Charites                      195

Diana                                                  90

Proportioner for Årets Irsk Setter

Kennel Settermosen Jubilæumsgave 2016-2041

 

En signal pistol der har tilhørt Johnstadt-Møller, oprindelig skænket af Verner Larsen ved DISK 75 års Jubilæum,undet til ejendom i 2016 ved DISK’s 100 års Jubilæum af Kennel Settermosen, genudsættes med små modifikationer til den oprindelig proportion i 2016, af Kennel Settermosen

Denne jubllæumsgave kan kun vindes af DISK medlemmer og uddeles hvert år ved DISK’s festmiddag i forbindelse med DISK’s hovedprøve. Den tildeles hvert år til den ekvipage med det højeste antal point jævnfør nedenstående. Pointsystemet tilgodeser den unikke Irske Setter, der leverer resulater på højeste niveau på markprøver. Hunden skal være præmieret på udstilling med mindst Very Good i Brugsklasse.

Ved point-lighed i et kalender år vinder den yngste hund. Vinderen af pistolen, starter DISK vinderklasse på Hovedprøven det efterfølgende år med et skud.

Ejere, som mener at være berettiget til denne vandrepræmie, er selv ansvarlige for at indsende præmie grad og på hvilke markprøver disse er opnået, til DISK bestyrelse inden 1. januar før DISK Hovedprøve.

Den vindes til ejendom i 2041 og uddeles ved klubbens 125 års jubilæumsmiddag til den fører, som har samlet flest point gennem de 25 år. Kun point i det år man har vundet tæller med. Ved point lighed vinder yngste fører.

Ingen ændringer kan foretages i disse proportioner uden giverens samtykke. Kun resultater opnået på danske prøver tæller med.

Unghunde og Åben klasse

1 Pr.                                                                                      10 Point

Brugsklasse

1 Pr.                                                                                      15 Point

 Vinderklasse ( Forår, Efterår. DISK og blandede prøver )

1.Vinder                                                                                80                                                                                                     2.Vinder                                                                                60                                                                                                       3.Vinder                                                                                40                                                                                                     4.Vinder                                                                                30                                                                                                         5.Vinder                                                                                20                                                                                                        . 6.Vinder                                                                                10

 

DKK Forårs mesterskab og Dansk Derby

1.Vinder                                                                                150                                                                                                     2.Vinder                                                                                100                                                                                                       3.Vinder                                                                                  80                                                                                                     4.Vinder                                                                                  70                                                                                                       5.Vinder                                                                                  60                                                                                                       6.Vinder                                                                                  50

 

Danmarksmesterskabet

1.Vinder                                                                                200                                                                                                     2.Vinder                                                                                150                                                                                                       3.Vinder                                                                                125                                                                                                     4.Vinder                                                                                100                                                                                                       5.Vinder                                                                                  80                                                                                                       6.Vinder                                                                                  70

 

Brugschampion                                                                       80

Jagtchampion                                                                          20


 
År      Hund                Fører               Point
2017    Red Garlic's Red Pepepr Brian Krog      350
2016    Vilslev Kari        Flemming Vilslev    365
2015    Mårup's Storm       Søren Godtfredsen   245
2014    Kirstinekjærs Eddie Gunnar Jensen       240
2013    Erica               Ulrik Kjærsgård     110
2012    Lohmann's Jaffa     Frank Krøyer        240
2011    Lohmann's Jaffa     Frank Krøyer        320
2010    Lohmann's Jaffa     Frank Krøyer        270
2009    Lohmann's Jaffa     Frank Krøyer        230
2008    Lohmann's Jaffa     Frank Krøyer        290
2007    Dine                Kurt Marquart       155
2006    Ibber               Tony Andersen       240
2005    Ibber               Tony Andersen       305
2004    Sheantullagh Glenn  Torben Reese        200
2003    Englyst Canel       Jørgen Jensen       205
2002    Tilde               Ole Schmidt         170
2001    Klippeøens Riff     Torben reese        165
2000    Senti               Allan Bak           200
1999    Livalines Futte 
        Whitefoot           Hugo Pedersen       210
1998    Klippeøens Riff     Torben Reese        300
1997    Thes                Kim Jacobsen        115
1996    Sandi               Leif Herman         175
1995    Englyst Ditte       Arne Englyst        100
1994    Tuula               Jørgen Jensen       135
1993    Tuula               Jørgen Jensen       120
1992    May/Dina            T.Pedersen           90
                            /E.Rimmen            90
1991    Liva                Søren Hansen        290
1990    Jackie              Lars Schmidt        120
1989    King                Hugo Pedersen       100
1988    Trille              Niels P.Sørensen     65
1987    Tøk                 K E Andersen        110
1986    Janås Nick          Edward Holm         165
1985    Corgi               Arne Englyst        100
1984    Saida               Per Kortegaard      100
1983    Starlight           Kent Madsen          75
1982    Canel               Jørgen Jensen        65
1981    Bonnie              Erik Vestegaard      75
1980    Moanrad Grateful    Edward Holm          60
1979    Canel               Jørgen Jensen       115
1978    Canel               Jørgen Jensen       120
1977    Major               Jens Chr. Nielsen    90
1976    Major               Jens Chr. Nielsen    60
        Dannerhøjs Gin      Bodil Jensby         60