Stentøjs platte med IS portræt til Årets unghund

Proportioner: Alle markprøvepræmieringer opnået som unghund indtil den er 24 måneder incl. Derby, hvis hunden på dagen er under 2 år, tæller.

Præmieringer der opnås i andre klasser inden hunden er 24 måneder tæller også med. Point systemet der benyttes til udregning af AK - BRKL og VK for unghunde under 24 måneder skal følge Point systemet for Årets hund.
Det nuværende pointsystem ( nedenstående) for Årets Unghund for præmier opnået i UK skal fortsat benyttes.

Minimum very good på udstilling.

1. præmie                         15 point
2. præmie                        10 point
3. præmie                           5 point

Derby:
1. vinder                          100 point
2. vinder                           80 point
3. vinder                            60 point
4. vinder                            40 point
5. vinder                            30 point
6. vinder                            20 point
7. Bestået apporteringsprøve    3 point

 

 

2018 Vilslev´s Nemo Erling W Christensen

2017 Vilslev Nemo                                  Erling Christensen

2016 Loustic des Demons de Gergovie Ole Schmidt                                                                     
2015 Bomstærk Snelly G                        Per Christoffersen
2014 Baffin                                             Frank Krøyer
2014 Peber                                             Klaus Olesen
2013 Mårup Cato                                  Per Pedersen
2012 Vorrehøj's Gyros                           Jørgen Jensen
2011 Erika                                              Ulrik Kjærsgaard
2011 Money Penny                                Palle Krag
2010 Vilslevs Jackline                            Tom Juhl
2009 Kiwilines Citrus                            Jan Lorentsen
2008 Skovlykkes Sille                             Erling W. Christensen
2007 Rødrypas Storm                            Jan Justesen
2006 Lohmanns Jaffa                             Frank Krøyer
2005 Englyst Gorgi                                Arne Englyst
2004 Bess                                                Ole Schmidt
2003 Sheantullagh Glenn                      Torben Reese
2002 Sprinter                                          Per Pedersen
2001 Tilde                                               Ole Schmidt
2000 Skovlykkes Donna                        Erling W. Christensen

1999 Englyst Canel,                               Jørgen Jensen

1998 Irmiins May Micha,                     Tommy Pedersen